Podczas nauki języka norweskiego, bardzo ważnym aspektem jest wprowadzenie w swoje życia kilku pośrednich metod, które pomogą nam oswoić się z językiem.
Jedną z takich rzeczy jest czytanie, które zdecydowanie poprawi naszą znajomość języka norweskiego – czytanie poszerza nasze słownictwo, poznajemy reguły gramatyki oraz rozwijamy umiejętność rozumienia z kontekstu.
Bardzo ważne jest jednak, aby wybrać sobie książkę odpowiednią do naszego poziomu, w innym przypadku (np. gdy dobierzemy sobie książkę w języku norweskim na zbyt wysokim poziom) możemy szybko się zniechęcić, z góry stwierdzając, że nie damy rady, bo to za trudne.
Przy doborze książek w języku norweskim należy się też kierować własnymi zainteresowaniami i wybierać tytuły, które będą nas „kręciły”, bo chyba wszyscy dobrze pamiętamy czasy szkolne i lektury, których treść nie do końca przypadała nam do gustu, co powodowało, że czytanie ich było katorgą.
Nie dopuść to tego!
Nauka języka norweskiego zdecydowanie przyjdzie Ci łatwiej, gdy przede wszystkim będziesz korzystać z metod nauki, które sprawiają Ci przyjemność.
Jeśli nie lubisz czytać książek i nie robisz tego nawet w swoim ojczystym języku, ale np. jesteś wielkim fanem podcastów, to zdecydowanie lepszym posunięciem będzie znalezienie sobie ciekawych podcastów, w którego języku się uczysz, niż zmuszanie się do czytania.
Obecnie każdy z nas ma ogromny dostęp do wielu różnych metod, które pomagają nam przy nauce języka. Dzięki internetowi możesz praktycznie w każdym języku oglądać seriale, filmy, słuchać radia, podcastów, muzyki, czytać prasę itp. – wybierz po prostu tę metodę, który sprawi Ci najwięcej przyjemności!
Dziś jednak pozostaniemy przy książkach po norwesku!
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku książek w języku norweskim na różnych poziomach zaawansowania, po które warto sięgnąć podczas nauki norweskiego!
BAJKI DLA DZIECI
Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z językiem norweskim, ale w ramach nauki języka chcielibyście zacząć czytać, to zdecydowanie na sam początek polecamy książki dla dzieci. Jak powszechnie wiadomo są ona pisane potocznym, prostym i zrozumiałym językiem, co czyni je idealną pierwszą lekturą. Wiele z tytułów, które czytaliśmy jako dzieci dostępnych jest także po norwesku ( jeśli mieszacie w Norwegii, to koniecznie odwiedźcie pobliską bibliotekę, z pewnością znajdziecie kilka dobrze Wam znanych tytułów), dzięki czemu oprócz nauki możemy także trochę powspominać i przypomnieć sobie historie swoich ulubionych książkowych bohaterów z dzieciństwa.
„BERGEN”
Anja Dahle Øverbye
Historia 19-letniej Marii, która studiuje na Uniwersytecie w Bergen, a my śledzimy jej start w dorosłość.
W książce poruszane są tematy depresji, samookaleczeniu, samotności, ale także przyjaźni.
Książka ma przepiękne ilustracje, które stanowią dobre wsparcie dla tekstu.
Tekst jest łatwy do zrozumienia choć zawiera kilka trudnych słów.
„NOE SOM HJELPER”
Mona Høvring
Krótka opowieść o historii młodej dziewczyny o imieniu Laura, o jej seksualnym przebudzeniu oraz relacjach z przyjaciółmi i rodziną.
Napisana bezpośrednim, ale przejmującym językiem. Bardzo dobry wybór dla początkujących, którzy chcą przeczytać coś krótkiego i poetyckiego.
KSIĄŻKI ERLENDA LOE
Powieści norweskiego pisarza Erlenda Loe to zdecydowanie świetny wybór jako pomoc w nauce języka norweskiego!
Pisarz dzięki swoim powieściom zyskał międzynarodową sławę, a jego dzieła przetłumaczono na wiele języków, w tym na język polski, ale my oczywiście polecamy przeczytać w oryginalnym języku, czyli po norwesku. Jego książki są napisane w sposób ironiczny z nutką humoru, a historie są często dość absurdalne, ale zahaczają o wiele współczesnych problemów społecznych. Dziś chcemy Wam polecić szczególnie trzy tytuły: „Naiv. Super” – zdecydowanie napisana jest najłatwiejszym językiem i idealnie sprawdzi się jako pierwsza wybór tego autora, „Tatt av kvinnen” oraz „Doppler”.
„MULYSSES”
Øyvind Torseter
Mule Boy traci pracę i mieszkanie tego samego dnia, w barze poznaje odkrywcę-milionera.
Razem wypływają na poszukiwanie największego oka świata.
Mulysses to osobliwa opowieść graficzna pełna humoru i emocji.
Dzięki krótkim zdaniom, tekst czyta się bardzo łatwo.
„BREV TIL NOREG”
Hilde Sandvik og Mona Ibrahim Ahmed
Powieść to historia Mony, która przyjeżdża do Norwegii z Somalii. Opowiada o szkole, norweskim społeczeństwie i języku.
Książka jest mocnym portretem bycia outsiderem.
Styl jest swobodny, a fabuła jest dość dynamiczna.
Niektóre zdania są długie.
„SITT HOS MEG”
Kristian Bergquist
Szczera i czasem brutalna opowieść o samotności i depresji, ale zawierająca też sporą dawkę humoru.
Wiersze są krótkie i proste, a mimo to zawierają wiele treści.
Książka ma przejrzystą szatę graficzną.
Wiersze mają wspólny temat, który łatwo jest śledzić.
„UT OG STJÆLE HESTER”
Per Petterson
Powieść o starszym mężczyźnie, który przeprowadza się do małego domku nad jeziorem i rozmyśla o dramatycznych wydarzeniach sprzed lat.
Książka jest na poziomie średnio zaawansowanym, ponieważ dotyczy różnych okresów czasu i używa trudnego języka opisowego o przyrodzie.
„SOFIES VERDEN”
Jostein Gaarder
Międzynarodowy bestseller Jostena Gaardera, odpowiedni dla osób średnio zaawansowanych w nauce języka norweskiego.
Fabuła książki to historia podróż do historii filozofii oczami 14 – letniej dziewczynki o imieniu Sofie.
„HARRY POTTER”
J.K Rowling
Tej serii książek z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać!
Historia tego młodego czarodzieje, to zdecydowania lektura dla osób już na nieco wyższym poziomie,
ze względu na dość specyficzne słownictwo, które w wersji norweskiej zostało dodatkowo dość mocno utrudnione ze względu na tłumaczenie nazw własnych. O to kilka przykładów: Hermione Granger – Hermine Grang, Ginny Weasley – Gulla Wilterse, Syriusz Black – Sirius Svaart, Gryffindor – Griffing, Zgredek – Noldus, Quidditch – Rumpeldunk. Polecamy spróbować przeczytać szczególnie osobom, które czytały Harry’ego w oryginalnej wersji, będzie to niezłe wyzwanie, ale też ogromna satysfakcja po przeczytaniu.
Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z językiem norweskim razem z nami?
Nie zwlekaj, sprawdź terminy naszych najbliższych kursów KLIK i zapisz się już dziś!
Na kursach przełamujemy barierę i oswajamy strach związany z mówieniem.
Uczymy na luzie, ale skutecznie!